יום שבת, 23 בפברואר 2019, י"ח אדר א' ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

חינוך בשוהם בשוהם

חינוך בשוהם,בתי ספר בשוהם,גנים בשוהם,מחלקת החינוך בשוהם,נוער בשוהם,חינוך מיוחד בשוהם,חופש גדול בשוהם,חוגים בשוהם

הנהגת ההורים היישובית של שוהם מסכמת שנה

סוף שנה זה הזמן לסיכומים ותודות. הנהגת ההורים שוהם, מסכמת שנה ומשקפת לכם, הורי שוהם, מעט מהעשייה שלהם.

פורסם בתאריך:


הנהגת ההורים שוהם מתנדבת מול בתי הספר כל השנה, יו"ר הנהגת ההורים הישובית היא ליאור פרץ. 

ובשם ההנהגה וכל ההורים בישוב היא פונה אלייכם ומסכמת את השנה שעברה.

 

הורי שוהם 

הגענו לחופשה והסתיימה לה עוד שנת לימודים, זה הזמן לסיכומים ותודות וזה הזמן לעצור שניה, ולשקף לכם, הורי שוהם, מעט מהעשייה שלנו השנה.

את שנת תשע"ח פתחנו בסימן הפעילות האינטנסיבית שלנו למול המועצה ואגף חינוך, שלא לשנות את מבנה העל יסודי, להשאיר את התיכון שלנו כמות שהוא ולהתפנות לעבודה על המשך שיפור והתמקצעות בו, ובמקביל להשקיע משאבים וחשיבה בשיפור פני החטיבה. לשמחתנו גם הגורמים המקצועיים חשבו כך, ההחלטה הוכרעה ואפשר היה להתפנות בכל המישורים לעשייה חינוכית.

העמדנו בפנינו שלושה יעדי על לשנת תשע"ח:

 1. חיזוק הקשר, השותפות והשקיפות מול אגף החינוך – ואכן התקדמנו צעד משמעותי. השנה התקיימו באופן רציף ושוטף פגישות בכמה רמות:
  • פגישת פתיחת שנה וסיכום שנה של הנהגת ההורים היישובית עם ראש המועצה, מחזיק תיק החינוך ומנהלת אגף החינוך.
  • פגישות רבעוניות של היו"רים של כל בתי הספר עם מנהלת אגף החינוך ומנהלת מדור בתי הספר.
  • פגישות חודשיות של יו"ר הנהגת ההורים היישובית עם גב׳ אופירה ביטון – מנהלת אגף החינוך  וגב׳ שירי עופר – מנהלת מדור בתי הספר.
  • הקמנו, לראשונה בשוהם, וועד גנים – וועד הגנים מורכב מנציגות כלל הגנים בשוהם והוא חבר בוועד הגנים הארצי. נציגות הגנים בהנהגה בנתה ערוץ תקשורת מול ענת אפרים, מנהלת החינוך הקדם יסודי ומול מיטל בן דור, מנהלת הגיל הרך והצהרונים ב- ח.מ.ש. ערוצים אלו מטרתם לחזק את הקשר מועצה – הורים לשני הכיוונים, במטרה לקדם נושאים הייחודיים לגנים. נושאים רבים עלו במהלך השנה: סגירת גנים, צהרונים וקייטנות, גן קיץ, גני החינוך המיוחד  ועוד..
  • הקפדנו על השתתפות מלאה של נציגות מכל בתי הספר בכל ישיבות וועדת החינוך במועצה – נוכחותנו מאוד חשובה שם.

 

האם עמדנו ביעד שלנו ? נוצר קשר רציף עם אופירה ושירי. העברנו באופן אמיתי וכן את תחושות ההורים מהשטח. שמנו על השולחן בעיות בוערות, חוסר שביעות רצון של הורים לצד תחושות שביעות רצון ודברים מהם שמענו שהורים מרוצים. הצענו הצעות ייעול – חלקן התקבלו וחלקן לא. הצענו תמיכה וסיוע והבענו את דעתנו.

נושאים שעלו על הפרק – הסעות תלמידים, שקיפות וחשיפת מידע לציבור ההורים, משובים, החינוך המיוחד, העשייה בבתי הספר, סגירת גנים כן או לא, אישור לימודי חוץ, יחס מורה תלמיד וקשר עם מנהלות בתי הספר. רישום תלמידים לבתי הספר, חברות חיצוניות שנכנסות ללמד בבתי הספר והתכנים שלהן ועוד ועוד...

המטרה לנסות ולשפר כל הזמן את שביעות רצונם של ההורים לצד הבנה, שגם למערכת בישוב מבוסס כמו שלנו יש גבול יכולת והצורך לשקלל שיקולים מערכתיים, ועם כל הרצון הטוב אי אפשר לעשות הכל ולענות לכל צורך וצורך של כל הורה והורה.

 

 1. שמנו לעצמנו מטרה להוות צינור תקשורת נוסף בין ההורים בישוב לבין אגף החינוך:

במסגרת מטרה זו עבדנו על חיזוק ושיפור התפקוד שלנו כגוף מייצג הורים.

 • קיימנו ישיבות ריבעוניות – בכל ישיבה כזו עלו הנושאים הבוערים לטיפול וחשבנו על תכניות פעולה
 • כתבנו תקנון להנהגת ההורים היישובית
 • הצטרפנו להנהלת פורום וועדי ההורים הישוביים – גוף שהולך ותופס כח ומשמעות בארץ
 • דאגנו להעביר הודעות ומסרים לכל הנהגות ההורים המוסדיות.
 • המשכנו להפעיל ולשפר את דף הפייסבוק שלנו וכוונתנו שהוא יהיה פלטפורמת תפוצת המידע שלנו.

 

האם עמדנו ביעד שלנו ?  את זה נשמח לשמוע מכם ההורים.

חשוב לנו לשקף לכם – שגם אנחנו כתובת שניתן לפנות אליה. אנחנו לא ננהל פעילות לשיפור החינוך בישוב באמצעות הפייסבוק,  אבל בהחלט נשמח לסייע במצב שבו אתם חשים שאין לכם כתובת ואין לכם עם מי לדבר.

נכון, אנחנו לא מנהלי אגף החינוך וגם לא מנהלי בית ספר זה או אחר – אבל אנחנו גוף המייצג את ההורים בישוב וככאלו יש לנו חשיבות גדולה ואנו חדורי מטרה לסייע עד כמה שניתן.

לכל יו"ר הנהגה מוסדית יש קשר ישיר עם מנהל בית הספר שלו, מאחוריו הנהגת הורים בית ספרית ומאחורי כל אלה – עומדת הנהגת ההורים היישובית.

מי שפנה אלינו במהלך השנה קיבל התייחסות מיידית.

יהיה זה יומרני לומר, שלכל הפונים השבנו תשובות לשביעות רצונם – אבל ביחס לכל פניה השתדלנו לסייע, לזרז תשובות מהמועצה, להגיע לישיבות ושיח עם מי שצריך... וכך נמשיך.

חשוב שתדעו שיש לכם כתובת !!

 

 1. שיפור האקלים היישובי כהנהגת הורים יישובית היה חשוב לנו מאוד להשתלב בעשייה לשיפור האקלים היישובי – ה"אני מאמין" שלנו הוא, שבמקום שיש שיח ושיתוף פעולה ניתן  להגיע למחוזות אחרים. ניסינו ליצור זאת סביב נושאים שמטרידים אותנו:
 • מסיבות יער –פעלנו בשיתוף השיטור הקהילתי ו"עיר ללא אלימות" וקראנו לשיח הורים בנושא בכדי להעלות את המודעות לצריכת האלכוהול והסכנות האחרות הכרוכות במסיבות אלו. ניסינו לגרום לשיח הורים וילדים כדי לשמוע אחד את השני.
 • הצלחנו לארגן בשיכבה ט' מסיבת טבע ללא אלכוהול בשיתוף ההורים והנוער – ולהראות שאפשר גם אחרת.
 • שיח ברשתות החברתיות – יצאנו בקמפיין בשיתוף השיטור הקהילתי ועיר ללא אלימות, למניעת שיח אלים ברשתות החברתיות, שיח שיש לו השלכות לא פשוטות בכלל ובסופו של יום פוגע בנו ההורים.
 • הקמת מרחב למידה בחטיבה – הנהגת ההורים בחטיבה הקימה פרויקט שכולו ממוקד עזרה ותמיכה בילדים שלנו. בעידן ההצהרות שתלמידי שהם נזקקים לשיעורים פרטיים בכדי להתקדם בלימודים, נפתח מרחב הלמידה בחטיבה בכדי לתת לילדים מקום לבוא אליו, לשבת וללמוד בחברותא, להתכונן יחד למבחנים, לקבל סיוע מתיכוניסטים ומסטודנטים והכל ללא תשלום עם פנים לקהילה.

פרויקט מבורך שנשמח לראות את ההורים תורמים את חלקם בהתנדבות לפתוח את המקום.

 • רונדו י"ב המסורתי – הוכחנו שבהכנה מראש ובשיח נכון ניתן להמשיך ולקיים את המסורת אבל לצד קיום החוקים כנדרש.
 • יום המורה – פעלנו השנה לקיים את יום המורה באופן צנוע והולם ואכן נערכו ימי מורה מאוד מכובדים, מלווים ביתר משמעות של אמירות תודה ומכתבי תודה ופחות מתנות חומריות.
 • הרצאות ב-"שלהבת" שהיו פתוחות לקהילת שהם במטרה לחזק את הקשר של שלהבת לקהילה.
 • חגיגות חודש אדר (פורים) בשלהבת – נעשו תוך שמירה על גבולות ברורים ושותפות בהובלת הנהגת ההורים, צוות בית הספר והתלמידים. התוצאות היו מרשימות.

אלו הן רק דוגמאות לפעילות שעשינו בנושא...

האם עמדנו ביעד שלנו ?  את זה נשמח לשמוע מכם ההורים.

בנוסף עבדנו השנה על חיזוק הקשר עם גורמים בקהילה

 • ישיבות הנהגת ההורים שלנו התקיימו כל פעם בבית ספר אחר ופתחנו את הישיבה בכמה דקות של הכרות עם מנהלת בית הספר
 • המשכנו בשיתוף פעולה הדוק עם סיון יצהר מנהלת "עיר ללא אלימות" ועם אנטוני טואטי השוטר הקהילתי בשוהם.
 • יצרנו קשרי עבודה חדשים עם אילן קומה מנכ"ל חמש – פרויקט ראשון שלנו עם ח.מ.ש היה – החזרת העדלאידע לרחובות שהם.
 • השתלבנו בוועדת הנוער הרשותית – בכדי להיות שותפים יותר לתרבות הפנאי של הנוער.

האם עמדנו ביעד ? שוב, אתם תגידו – אנחנו חשים שעשינו צעדים גדולים לשיפור.. ויש עוד עבודה רבה לפנינו.

ומה לגבי שנה הבאה ??

יש לנו תכניות רבות – העמקת השותפות עם אגף החינוך והמועצה, מעגלי שיח של הורים, שיפור השיח ברשתות החברתיות, סוגיית החינוך המיוחד בשהם ועוד....

לאחר החופשה כשתיבחר ההנהגה החדשה – נתכנס ונגדיר לנו את המטרות לשנת הלימודים תשע"ט. נשמח לכל הורה שמעוניין להצטרף אלינו – הפורום פתוח לכל כהורה שמעונין לתרום ולקחת חלק בעשיה .

 

ובנימה קצת יותר אישית כיו"ר הנהגה יישובית:

אני רוצה להודות לכל שותפי לדרך בשנה זו – פגשתי ופוגשת אנשים חדורי מוטיבציה לתרום מזמנם בהתנדבות לקהילה שלנו וזה מעצים ומחזק.

ברוח הבחירות הקיימת באוויר בימים אלו...

חינוך הוא תחום שתמיד יש לשאוף בו לשיפור, להתפתחות ויצירתיות ותמיד צריך להסתכל מה עוד ניתן לעשות.... יחד עם זאת, יש לנו פה מערכת חינוך מצוינת, מהטובות שיש. הנוער שלנו, בוגר מערכת החינוך הזו, הוא מהטובים שיש ויש לנו רק להתגאות בו. האמירות של כישלון, התדרדרות, חוסר מענה לצרכי התלמידים ועוד... הן אמירות פופוליסטיות שפוגעות בסופו של דבר בנו ההורים ובילדים שלנו שלומדים במערכת החינוך שלנו פה בישוב. מי שמעוניין לתרום, להשפיע, להביע דעה, מוזמן בשמחה להצטרף לעשייה וביחד נעשה לשיפור ביתנו פנימה.

חופשה נעימה

ליאור פרץ יו"ר הנהגת ההורים היישובית 050-6253911

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: