יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

מי הזיז את השכונה שלי?

עבדכם הנאמן הגיע לשוהם ב-2006. היישוב המקסים הזה שבה את ליבי מהרגע הראשון, ואני יכול לומר שמאז ועד היום לא חל מבחינתי שינוי מהותי. לתחושתי היישוב היה ונשאר בדיוק אותו דבר

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

איתי רז

שוהם הוקמה ב-1993. ב-1995 היו בה כבר כ-3000 תושבים. עשר שנים מאוחר יותר, ב-2005, היו בשוהם 18,000 תושבים. כיום יש בה רק מעט יותר - 22,000. היישוב גדל פי 6 ב-10 השנים הראשונות, וב-15 השנה שלאחריהן גדל רק במעט, וזה יכול להסביר את העובדה שמבחינתי שוהם היתה ונשארה המקום המקסים הזה, שפגשתי כאן לפני 12 שנה.
אז מה כן השתנה כאן ב-12 שנה מאז שהגעתי? גן החבל התרחב מעט צפונה. נוסף לנו שביל היקפי סלול. הברושים על כביש 453 פינו מקומם לכביש עם 4 מסלולים. נבנתה שכונת כרמים (גינדי) עם כמה מאות דירות. נוסף מרכז מסחרי אחד - שוהם מרקט. נבנה מרכז אמנויות הבמה. וזהו, נדמה לי. שינויים די מינוריים, בהתחשב במה שהשתנה בשנים שלפני כן, בהן היישוב צמח יש מאין. היישוב שומר על צביונו הקהילתי בהצלחה מרובה.
ועכשיו בואו נדבר על שכונת הדרים החדשה. השכונה הזאת עוררה לא מעט רעש והתנגדות מטעם התושבים, על רקע הבחירות ובמנותק מהן. לכאורה ניתן להתייחס לנתונים המתוכננים לשכונה ולהבין שיש סיבה לדאגה. השכונה מתוכננת להגדיל את כמות התושבים ביישוב בלמעלה מ-20%. 1400 דירות חדשות. במשך 15 שנה האחרונות ביישוב, כמות התושבים גדלה בממוצע באחוזים זעומים בשנה. פתאום בשנתיים-שלוש הקרובות, יגדל היישוב ב-20%. ולא רק זה - מתוכננות דירות שאינן אופייניות ליישוב. דירות 3 חדרים לזוגות צעירים, דיור מוגן לקשישים, ודירות לבעלי צרכים מיוחדים. אפשר להניח שיהיה כאן שינוי מסויים.
האדם אינו אוהב שינוי מטבעו, ושונא אי וודאות. זה עניין אבולוציוני. האדם הקדמון ידע שעם החיות שהוא מכיר, מפחידות ככל שיהיו, הוא כבר יודע להתמודד. חיות שהוא לא מכיר, לעומת זאת, יכולות לשלוף טריק בלתי מוכר מהפרווה, ולקטוע את שרשרת הגנים שלו.  יש לרובנו, על כן, נטיה להסתכל על כל שינוי ממשמש ובא בפחד וחשש. זה לא אשמתנו - זה דרווין אשם.
שכונת הדרים מסמלת שינוי גדול משמעותי של היישוב, לראשונה מזה כ-15 שנה. עצם העובדה שמדובר בשינוי גדול, גוזרת חששות אוטומטיים מצד חלקנו. אבל אם להתייחס רגע למשפט המשעשע ״זה שאתה פרנואיד, לא אומר שלא רודפים אחריך״, יש להודות שגם אם החששות מהשכונה החדשה הם יותר בגדר חרדות, הרי שבוודאי יש כמה וכמה דברים שכדאי יהיה לשים לב אליהם, תוך כדי בניית השכונה.
אז מה הם אותם חששות שניתן למנות?
• תשתיות. לצערנו קיבלנו קדימון בשכונת כרמים. הליקויים בתשתיות השכונה גורמים סבל לתושבים, שעדיין נלחמים בקבלנים וכועסים על המועצה. יש לקוות שבשכונה החדשה יבוצע תכנון טוב ומפורט, יבוצע מעקב שוטף אחרי הקבלנים, ויוכנסו מנגוני קנסות והתחייבות תיקון לקבלנים שלא יעמדו בביצוע מושלם.
• תנועה. עוד 20% תושבים, עוד 20% מכוניות. זה יעבור חלק רק אם תתבצע הרחבה של תשתיות הכבישים מחוץ ליישוב ובתוכו. כבר כיום יש פקקים לא נעימים בשעות הבוקר והערב בכבישים שמובילים ליישוב וממנו. כביש 453 בצומת אל על פקוק מאוד בבקרים למורת רוחם של הנוסעים לתל אביב. כביש 444 דורש הרחבה, כך שיהיה לפחות דו מסלולי לכל אורכו, לשני הכיוונים. הפקקים בשעות אחה״צ והערב מהיציאה משוהם ועד לצומת גמזו הם לעיתים בלתי נסבלים. לחשוב שניתן יהיה להגדיל את אוכלוסיית היישוב מבלי להגדיל את הכבישים המקיפים אותו, תהיה תמימות גדולה.
• חינוך. על פי הפרסומים מתוכננים שני בתי ספר יסודיים, ואחד על-יסודי (חט״ב? תיכון? לא כתוב). כמו כן מתוכננים גני ילדים נוספים ומתקני ציבור. בכל מקרה, תוספת של 20% למניין התלמידים היא כנראה ארוע שיש להתכונן אליו ולתת עליו את הדעת. שוהם הוא יישוב שמתגאה מאוד ברמת החינוך שבו, והרמה הגבוהה לא תישמר אם לא תושקע הרבה מחשבה בתשתיות החינוך הפורמלי בשכונה החדשה. גם במוסדות הקיימים ביישוב שישרתו את תושבי השכונה החדשה, כגון התיכון, צריך להתכונן לגידול משמעותי בכמות התלמידים.
• תשתיות רפואיות. קופות החולים ורופאי היישוב נמצאים כבר כיום במצב שבו קשה לעיתים להשיג תור במועד סביר. תוספת של עוד 20% מטופלים כנראה גוזרת את הצורך להגדיל גם את כמות הרופאים והמרפאות.
• אובדן הצביון הכפרי. יש איזו אמונה (שגויה) שכמות התושבים ביישוב גוזרת את אופיו. יש בזה מידה מסויימת של צדק, אם כי לא בטוח שיישוב של 30,000 תושבים מחוייב לשנות את אופיו מכפרי לעירוני.
ובכל זאת, מה הן ההשפעות הטובות שניתן לצפות להן? טוב התשובות די ברורות:
• מעבר של משפחות צעירות עם ילדים ליישוב יוריד את ממוצע הגילאים כאן, ויביא לביקוש מחודש לבתי הספר ביישוב, שבשנים האחרונות סובלים מהתדלדלות כמות הילדים. בשנים האחרונות, עם הירידה בכמות הילדים, חלה התדרדרות אובייקטיבית במצב החינוך ביישוב. יש לקוות שעליה בכמות הילדים, תגרום להגדלת כמות המשאבים המושקעים בחינוך, ותביא לעליה מחודשת ברמת החינוך.
• גיוון נוסף של אוכלוסיית היישוב, ע״י הכנסת מגורים שמתאימים למשפחות צעירות, דיור מוגן לבני הגיל השלישי דיור לבעלי צרכים מיוחדים. בשנים האחרונות המחירים ביישוב האמירו לגבהים שמקשים מאוד על רכישת דירה. 200 יחידות דיור מוגן לגימלאים, 36 דירות לבעלי צרכים מיוחדים, דירות קטנות יותר מהמקובל ביישוב המיועדות לזוגות צעירים - המשמעות של כל אלה היא אחת: גיוון. כפי שהיה כאן בימיו הראשונים של היישוב.
ועוד כמה דברים שכדאי לזכור:
• שכונת הדרים היא הבייבי של איתן פטיגרו, ראש המועצה החדש. איתן דחף את פרויקט שכונת הדרים במסגרת תפקידו כסגן ראש המועצה, ומחזיק תיק התכנון, והשכונה תאוכלס עוד בזמן הקדנציה הראשונה שלו כראש מועצה. אפשר לומר ששכונת הדרים ותוצאותיה יהוו במידה רבה את המורשת שלו. להזכירנו, מדובר באדם שוויתר על קריירה נוחה ומפוארת באל על לטובת תפקיד ראש המועצה, ומכך ניתן להסיק כי כוונותיו טובות, וכי הוא בא לעבוד. יש להניח כי יוודא ששכונת הדרים תתוכנן ותיבנה בצורה הטובה ביותר, ושמגוון הבעיות שעלולות לצוץ מענה מבעוד מועד.
• למי שחושש מאובדן האופי הכפרי של היישוב כתוצאה מתוספת של 20% למניין התושבים, נזכיר כי ישנם יישובים בארץ (רמת השרון לדוגמא) ששמרו על אופי משפחתי גם ב-30 וב-40 אלף תושבים. אופיו של היישוב נקבע ע״י המועצה והתושבים, ולא ע״י כמות אוכלוסיה כזה או אחר. אין סיבה לחשוב שהיישוב שוהם ישנה את פניו כתוצאה מתוספת של כמה אלפי תושבים.
אפשרי, אם כן, בהחלט לקדם בברכה את הרחבת היישוב ואת התושבים החדשים שיצטרפו אלינו בשנים הקרובות. העתיד צופן בחובו יישוב גדול יותר, מגוון יותר, שאין סיבה לחשוב שישנה את צביונו. בהינתן תכנון מדויק וביצוע איכותי, כולנו נרוויח מכך.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: