יום ראשון, 24 במרץ 2019, י"ז אדר ב' ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

חדשות שוהם וחבל מודיעין בשוהם

חדשות שוהם חבל מודיעים ומודיעין

היטל לגיטימי או שוד לאור יום

עו”ד - רובי נתאי כותב על היטל ההשבחה השנוי במחלוקת

פורסם בתאריך:


אחת הבעיות הקשות שתושבי השכונות הותיקות בבנה ביתך בשוהם נחשפים אליהן בזמן האחרון בשעת מימוש מכירת הנכסים, היא החובה לשלם היטל השבחה בעקבות הטמעת תוכנית שה/1000 על כלל הישוב. המדובר הוא בחסרון כיס משמעותי שכל מי שמוכר את ביתו בשוהם נדרש להשאיר “מעשר”  לעניי הישוב בתשלום היטל השבחה בסכומים של עשרות אלפי שקלים ואף למעלה מזה.

מצב זה נוצר כתוצאה מהחלטה שגויה של מועצת שוהם (איפה היה היועץ המשפטי) שעל פיה הושוו כל הזכויות לכל הבתים בשוהם. במגרשים של 400 מ’ ומעלה קיימת כעת אפשרות תאורטית לבקש להקים בריכת שחיה בתחומי המגרש. השאלה היא כמה מתושבי שוהם אכן יבקשו להקים בריכת שחיה? מדובר ברצון של אחוזים בודדים. אנחנו בכל זאת חיים במדינה שמנסה לצמצם את הוצאות צריכת המים. אלא שעניין זה לא מעניין איש. ובפועל כל מי שמוכר את ביתו, וכיוון שיש לו אופציה תיאורטית להקים בריכת שחיה במגרש, גם אם לעולם לא יעשה כך, ידרש לשלם היטל השבחה בסכום של אלפי שקלים.

חמורה יותר היא האפשרות שניתנת כעת בתכנית החדשה להגדיל את שטח המגורים בבתים. יש לזכור כי עם הקמת הישוב התאפשרה בניה של כ-200 מ”ר ומעבר לכך אפשר היה גם לבנות מרתפים בשטח של כ 100 מ”ר. רבים מהתושבים ניצלו את הזכויות ובנו על כל השטח וכיום הם סבורים לעצמם כי בנו אף מעל לצריך. אלא שהתכנית החדשה מטיבה עם התושבים גם באפשרות של בניית עליית גג בשטח נוסף של עד 35 מ”ר ובעקבות כך, גם אם לא יעשה כדבר הזה, תושב שמוכר את ביתו נדרש לשלם היטל השבחה בסכומים של עשרות אלפי שקלים רק על שום הפוטנציאל הקיים.

מדובר בשוד לאור יום. מצער אותי להבין היום שחוץ מהקריאות שקראתי שלא לעשות כך העניין לא העסיק אף אחד מהתושבים. עובדה מוגמרת שמוצאת אותנו היום נאלצים להתמודד עם דרישות כספיות כל כך משמעותיות שפוגעות ביכולת של תושבים שמבקשים להעתיק את מקום מגוריהם לחסרון כיס של ממש, עוד לפני שאנחנו בוחנים דרישות מיסוי לרשות המסים של המדינה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: