יום שישי, 20 בספטמבר 2019, כ' אלול ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

חדשות שוהם בשוהם

חדשות שוהם חבל מודיעים ומודיעין

יערני קק"ל:כ-2200 דונם נשרפו כליל ביער בן שמן וכ- 1000 דונם ביערות צרעה והראל

ההערכה היא כי התבססות יער מחודש תארך בין 15-20 שנים יו"ר קק"ל: "גאה במסירות של לוחמי האש ועובדי קק"ל, שהתייצבו ראשונים לסייע בכיבוי שריפות, במאמצי הצלת בע"ח ובחילוץ תושבים מבתיהם"

פורסם בתאריך:


יערני קק"ל מסכמים את נזקי השריפות של השבוע האחרון, שנאמדים בכ- 2200 דונמים שטח יער שנשרף כליל ביער בן שמן המהווים מעל 15% מהיער, וכ- 1000 דונמים שנשרפו ביערות צרעה והראל, זאת בנוסף לשטחים אחרים שנשרפו, בהם קיבוץ הראל שרוב בתיו נשרפו כליל. בשריפות השונות שהתלקחו ביערות קק"ל במהלך השבוע האחרון, נשרפו אלפי דונמים ביערות מרחב מרכז: בן שמן, צרעה, אשתאול, תרום, אלעד ונחשונים. 

 

השבוע האחרון היה שבוע מאתגר ואינטנסיבי במיוחד עבור יערני קרן קימת לישראל. גלעד מסטאי, מנהל אזור שפלה וחוף בקק"ל שיחד עם צוותי קק"ל לחמו באש במשך שלושה ימים ברציפות, מספר: "ברביעי האחרון פעלו יערני קק"ל בכל אזורי היערות ובעיקר סביב ישובים הגובלים ביער בפירוק ובכיבוי מדורות, לאור פרסום רשות הכיבוי צו האוסר הבערת אש בשדות וביערות. יערני קק"ל פעלו לאורך כל הלילה ושמרו על היערות מפני הבערת אש. ביום חמישי בבוקר מדורות שהודלקו בתוך תחום העיר אלעד גרמו לשריפה שפלשה אל יער נחשונים, ובמאמץ רב עובדי הקק"ל המתוגברים בכוחות כיבוי פתח תקווה בלמו את התפשטות האש לכיוון קיבוץ נחשונים".

בכך האירועים לא הסתיימו , והשרב הכבד הפתיע לא רק במדורות אלא בתקלות חשמל שגרמו לשריפת יער גדולה באזור יערות צרעה והראל, שבהם ניזוק קשות קיבוץ הראל שרבים מבתיו נשרפו.

גלעד מסטאי מתאר: "כוחות קק"ל ממרחב מרכז פעלו יחד עם כוחות כיבוי מכל הארץ ביערות צרעה והראל, יחד עם סיוע של פיקוד העורף וכבאיות מיוחדות של קק"ל המותאמות לכניסה לתוך היערות. רק לקראת ערב הושגה שליטה בשריפה ולאחר מכן נשארו כוחות קק"ל באזור במשך יומיים בכיבוי של התלקחויות שפרצו מעת לעת".

בעוד צוותי קק"ל עסוקים בשריפה בצרעה, פרצה שריפה ביער בן שמן סמוך לישוב מבוא מודיעים. קק"ל באמצעות רועה הפרות שפועל עבורה, זיהתה את השריפה ופעלה מיד עם כוחות הכיבוי לבלימת השריפה.

מסטאי:"תנאי מזג האוויר הקיצוניים ששררו גרמו לשריפת ענק בממדים שטרם נראו ביער בן שמן ולקצב התקדמות אש גבוה במיוחד. השריפה הגיעה למבוא מודיעים ושרפה את הישוב ואת היערות סביב, ואף דילגה מעבר לכביש 443 אל האזור הצפוני של יער בן שמן. שילוב של כוחות כיבוי מכל הארץ, עם כבאיות של קק"ל שהובאו מהצפון, רשויות הכיבוי, כוחות הביטחון, מטוסי כיבוי, פיקוד העורף וקק"ל ובסיוע של רט"ג והסיירת הירוקה שפעלו בתיאום ותוך מאמץ גדול עצרו את התפשטות האש. במשך כל הלילה וביום למחרת, פעלו הכוחות עד לכיבוי סופי. מאמץ רב נעשה למניעת התפשטות האש וקק"ל ביססה קו הגנה באזור המערבי של יער בן שמן ובכך שמרה על אזורי הנופש האינטנסיביים של היער".

מקק"ל נמסר כי השריפה פגעה לא רק בצמחיה ובעצים, אלא גם בבעלי החיים. קינון של ציפורים נשרף, זוחלים ובעלי חיים קטנים איטיים לא הצליחו להימלט מהשריפה ונשרפו. חלק מהתנים, הצבועים והצבאים הצליחו להימלט וחלק נשרפו.

חיים מסינג, מנהל מרחב מרכז בקק"ל: "ארועי השבוע האחרון הזכירו לכולנו כי נדרשת משמעת עצמית ואחריות משותפת של כל אזרחי המדינה עמ"נ לשמר את השטחים הפתוחים ואת יערות קק"ל עליהם אנו עמלים כל השנה. באירועים אלה לא היינו רחוקים מלאבד את היערות המרכזיים ביותר במדינת ישראל- בן שמן, צרעה ואשתאול. כוחות קק"ל יחד עם הכיבוי פעלו כ-60 שעות ברציפות עד להשגת שליטה מוחלטת החל ממדורות ל"ג בעומר ועד לסיום השריפה ביער בן שמן. גם ברגעים אלה כוחות כיבוי וצוותי קק"ל פועלים למניעת התחדשויות לבעירות תת קרקעיות של שורשים ומקריסת עצים וגיצים שעפים, לכן הציבור מתבקש שלא להגיע לשטחים השרופים ולהניח לצוותים המקצועיים לבצע את עבודתם". 

יו"ר קק"ל, דניאל עטר: "אני גאה בלוחמי האש ובעובדי קק"ל המסורים, שזיהו מיד את מוקדי האש, וכבר בתחילתם התייצבו והצטרפו לחבריהם ביערות לסייע - בכיבוי שריפות, במאמצי הצלת בע"ח ובחילוץ תושבים מבתיהם. מיער בן שמן, דרך יערות ירושלים, אכסאל, מבוא מודיעים, בית עזרא, יכיני, שחר, עוטף עזה, בארי וכרמיה ובכל מקום בו נדרשו לסייע. צוותי קק"ל הראשונים להתייצב למען שמירת היערות".

 בקק"ל מעריכים כי כחלק מתהליך השיקום יבוצעו נטיעות בהתאם לתנאי השטח, במהלך השנתיים מסיום השריפות. באזורים אחרים קק"ל תפעל לשיקום השטח באמצעות ממשק טבעי שבו מעודדים ומטפחים את נבטי האורנים ופועלים בפעולות ממשקיות ארוכות טווח עד התבססות יער בין 15 ל-20 שנים.

 

הודעה ותמונות -עובדי קק"ל

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: