יום רביעי, 29 בינואר 2020, ג' שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

חדשות בשוהם

חדשות שוהם חבל מודיעים ומודיעין

המסע של שני שמיר ז"ל "פשוט לנשום"

ביום שישי האחרון שבטי שוהם, שבט עמית ושבט ראם, התחילו מסורת לזכרה של שני שמיר,אשר נספתה באסון השיטפון בנחל צפית לפני שנה, שני הייתה המרכזת הצעירה של שבט עמית בשנת הפעילות הקודמת.

פורסם בתאריך:מזה שנה, מאז האובדן הכבד של משפחת שמיר, פועלים בצופי שוהם בבנית המסורת להנצחת זכרה של שני שמיר. הוחלט כי דרך ההנצחה הנכונה והמשמעותית ביותר תהיה סמינר מנהיגות ואחריות לכיתות ט׳ של שבטי שהם, במסגרתו יוצאים  החניכים למסע בנחלים תמר וצפית, שם ידונו על אהבת הארץ, טיילנות נכונה, אחריות, הטלת ספק, רמזורים אדומים, שיקול דעת ומנהיגות.

כיתות ט׳ נבחרו כי בשנה שאחרי הם מצטרפים לשכבה הבוגרת ומקבלים באופן רשמי אחריות לידיהם. החניכים הצעירים, הובלת השבטים, הרמת מבנים, התנדבות בקהילה וכו'.

כיוון שזו הפעם הראשונה בה נערך "המסע של שני", חברי השכבה הבוגרת של שבטי שהם (כיתות י'-יב'), חברי שכבתה של שני, משפחתה וחברים נוספים (כ-400 מטיילים), הצטרפו לכיתות ט׳ בשבת ויצאו גם הם לסיים את המסע ששני לא סיימה.

ביום שבת ה 4.5.19 היה ניתן לראות נחיל חולצות אדומות עם הכתובת ״המסע של שני״ עובר לאורך הנחלים. המסע הזה לא היה רק טיול עבור המשתתפים הרבים שלקחו בו חלק.

זה היה טיול של החלמה, הפנמה, שמחה והתרגשות שמהולות בכאב וגעגוע.

חברי השכבה הבוגרת, שבדרך כלל בטיולים מהסוג הזה, הופכים להיות חניכים, היו ממושמעים בצורה יוצאת דופן, הם היו מעוררי גאווה בהליכתם במסלול קשה פיזית ומנטלית, תוך חיזוק המשפחה שהפכה להיות חלק בלתי נפרד מהשבט.

במהלך המסלול עצרו המשתתפים בנקודות השונות בהן עצרו מטיילי המכינה, עשו סקירה גיאוגרפית על האזור ולמדו על המסלול שעשתה שני ובאיזה תנאים, דיברו על היווצרות שיטפון ודנו על מהי אחריות, קבלת החלטות, הטלת ספק ופקיחת עיניים לרמזורים אדומים בסיטואציות שונות בחיינו.

העצירה בסולם בו שני טיפסה כשהיכה השיטפון במטיילי המכינה, הייתה עצירה ארוכה ומרגשת. החניכים הדליקו נר לזכרה ולזכר תשעת חבריה הנוספים, ושמעו את יעל ואריק, הוריה של שני, מספרים על הרגעים שאירעו באותה הנקודה.

"אם עד אותה נקודה ארורה, הרגשנו את שני הולכת לצידנו, מנקודה זו ואילך הלכנו לבדנו. מחפשים אותה, מחפשים רעש כי היה שקט מידי" מספרת הגר, מדריכת שכבה בשבט עמית.

החניכים קיבלו מחזיק מפתחות הזהה למחזיק של שני שנמצא לאחר האסון, עליו כתוב ״פשוט לנשום״, משפט אשר הפך להיות כל-כך סמלי עבור מי שהייתה שני.

את המסע סיימו בטקס שבטי, אליו הגיעו בוגרי השבט וחברים נוספים מהקהילה. חבריה וחברי השכבה הבוגרת סיפרו על חברה אמיתית, אחות גדולה, מחנכת. על הגעגוע והקושי להמשיך, לנשום.

בטקס שיתפה בר, המרכזת הבוגרת של שבט עמית בשנתיים האחרונות אשר עבדה עם שני בצורה צמודה, "כשהלכתי בנחל צפית עוד בטיול הכנה, שני ליוותה אותי בעיני רוחי, מצעד לצעד. לא יכלתי שלא לחשוב איך היא טיפסה על המפל עם תיק כל כך כבד, ומה היא אמרה באותו רגע לחבריה. מה היא חשבה, והאם תיארה לעצמה ולו לרגע שחייה בסכנה ממשית. כשהגענו לאותה נקודה שבה השיטפון תפס אותם הבנתי ששני נעלמה לי, ומשם ועד סוף המסע סיימנו את המסלול בשבילה עם בטן מתהפכת. בסוף חזרנו לשבט, לבית שלה, מה שהיא לא תוכל כבר לעשות.  בכל שנה נלווה את שני במסע שלה חזרה הביתה. נחנך את הילדים שלנו לחשוב באופן ביקורתי, לא לקחת שום דבר כמובן מאליו ובעיקר להיות אחראיים. אני בטוחה שזו הדרך הטובה ביותר להעביר את המורשת של שני, לזכור אותה ולהרגיש שהיא כאן איתנו, מלווה אותנו בדמותה. "

"המחשבה ששני תמשיך להשפיע ולתרום במקום בו כל כך אהבה מחזקת ומרגשת אותנו מאוד." מספרים אריק ויעל, "מילים לא יוכלו לתאר עד כמה המסע היה משמעותי, עוצמתי ומטלטל עבורנו. בעיקר בזכות הסגל המדהים שמוביל את שני השבטים בשוהם והרתמות החניכים. והרבה בזכות המשפחה, החברים והתורמים אשר עטפו אותנו באהבה.

ריגש אותנו מאוד לפגוש את רון חכים בנקודה בה תפס אותם השיטפון. רון ושני היו ביחד כאשר התרחש האסון , רון ומשפחתו בחרו לחזור לנחל בפעם הראשונה מאז האסון יחד איתנו. היה לנו חשוב לחזק את רון והוא חיזק אותנו.  ״המסע של שני״ היה בסימן המנטרה אותה סיגלה שני ואשר היתה חרוטה על מחזיק המפתחות שלה - ״פשוט לנשום״ . שני שהיתה טיפוס דאגני סיגלה לעצמה עם הזמן את היכולת לקחת סיטואציות מורכבות ומאיימות, להתמודד עם החששות ולהתמקד בדברים אותם ביכולתה לשנות. שני למדה לקחת אוויר ולהתמקד בעשייה ונתינה אינסופיים. כולנו זקוקים ליכולת הזו, לעצור לפעמים, לקחת אוויר ולהתמקד בדברים החשובים".

יעל ואריק מוסיפים: "אנחנו מציינים בימים אלו שנה לאסון. החלל רק הולך וגדל. הכאב לא מרפה. גם אנחנו מנסים כמו שני ״פשוט לנשום״. זה מאבק יומיומי ולא תמיד אנחנו מצליחים אבל תמיד אנחנו מנסים. מנסים ללמוד משני. השנה התחלנו במסורת ״המסע של שני״ והכוונה לקיים את המסע מידי שנה. אנחנו מקווים שהמסע היה ויהיה משמעותי עבור המשתתפים בו כמו שהוא משמעותי עבורנו.״

ביום ה' 16.5.19 תתקיים אזכרה שנה לזכרה של שני שמיר ז"ל

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: