יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

חדשות בשוהם

חדשות

שוהם – צביון כפרי קהילתי או אורבני?

תוכנית המתאר של שוהם הופקדה והציבור ביישוב מיהר להספיד את ציביונו

פורסם בתאריך:


הידיעה שהתפרסמה ב"ידיעות אחרונות" בישרה: "שוהם תצמח תוך 20 שנים מ- 21 אלף תושבים
ל-35 אלף תושבים". בידיעה צויין כי התוכנית כוללת  תוספת של 4460 יח"ד עד שנת 2040 ועוד 250 יח"ד לדיור מיוחד. הציבור, זכרונו קצר, שכח כי התוכנית נמצאת כבר למעלה משנתיים באתר המועצה ומיהר להזדעק כי "לא ליישוב הזה הוא פילל".

זה הזמן לעשות סדר ולהסביר את עיקרי התוכנית:
תוכנית המתאר גובשה לפני כ 4 שנים והוגשה לפני כשנתיים. היא לא כוללת בניה של שכונה חדשה ושוהם לא תגדל מעבר לתחום השיפוט שלה.
השכונה האחרונה שתיבנה בשוהם היא שכונה כ"א – שכונת הדרים והיא מצויינת בתכנית המתאר. התוכנית מאפשרת לתושבים, בעלי הדירות, אלו המתגוררים צמודי קרקע, לפצל יחידת משנה, ומעניקה לאלו המתגוררים במבננים או בבתים משותפים שנבנו עם קום הישוב, זכויות לשדרג את הבניין באמצעות השבחה כלכלית המאפשרת להוסיף שתי קומות על הגג .

חשוב להבין: על שוהם לא חלה "תמ"א 38" כי הוא ישוב מודרני. מאחר ותוכנית המתאר היא תוכנית עתידית ל - 25 שנה קדימה והבתים המשותפים זקוקים כבר עכשיו לשיפוץ (ועל אחת כמה וכמה בעוד 15 שנה), מועצת שוהם איפשרה יצירה של פתרון כלכלי שיכול לשמש בידי הדיירים.
בניגוד לפרסומים בעיתונות הארצית, כל תוספת המגורים עומדת על 2400 יחידות דיור, הכוללים 1800 יחידות דיור משנה (בבתים הפרטיים צמודי הקרקע) ועוד כמה מאות דירות בבתים המשותפים, כתוספת בניה לגובה.

תכל'ס: פוטנציאל המימוש של כל יחידות הדיור, צמודי הקרקע, הוא קטן, כיוון שעל מנת לפצל יחידות דיור נדרשת הכנת תב"ע של רחוב שלם או מתחם משמעותי. לאור זאת, היכולת של רחוב שלם להתגבש בהסכמה ולאפשר לדיירים לפצל את היחידות, היא מאוד נמוכה.
דרישת המועצה לאפשר את הפיצול היא כזאת שדורשת פתרון הוליסטי לתשתיות חינוך, גנים תחבורה וחניה - התנייה שהתושבים יצטרכו להיות מחוייבים לה עפ"י התכנית, כך שיהיה קושי להוציא לפועל את יכולת המימוש של הזכויות בבתים המשותפים.
כך גם לגבי תוספת הבניה לגובה. הסיכוי שדיירים יתאגדו, ימצאו יזם ויסכימו לשפץ תוך כדי מגורי, הוא נמוך. לפיכך, אלו תהליכים שאורכים שנים.

אפשר להירגע: מתוך 2400 דירות, למעט כמה בניינים שיבנו במרכז הישוב במטרה לקבור את חניוני האספלט מתחת לאדמה וליצור עוד פתרונות חניה, צפויה צמיחה של מאות בודדות של יחידות דיור, בטווח זמן של 20 שנה. זה כל התוספת הצפויה לה.
במובן זה, תוכנית המתאר היא לטובת התושבים הקיימים ולא למצטרפים חדשים, בין מי שגר בצמוד קרקע או בבנין משותף
.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: