יום שבת, 30 במאי 2020, ז' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

חדשות בשוהם

חדשות

מתכוננים לבחירות 2018 - ראיון ספונטני עם יוסי לוי

יוסי לוי בראיון ספונטני

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

נירה נחום

שם: יוסי לוי.

גיל: 69.

מצב משפחתי: נשוי לאיילה ואב ל–4 ילדים (שניים מתוכם תושבי שוהם)

סב ל–12 נכדים (מתוכם 7 תושבי שוהם). 

עיסוק היום ובעבר: יועץ בכיר לשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, בעלים של חברת ירון הדברות, חבר ועדת חינוך והסברה בהתאחדות לכדורגל בישראל, חבר מועצת העיר לוד בסמכות סגן -ממונה על תרבות, נוער וספורט, חבר הנהלת מחלקת הכדורגל של מכבי ת”א.

פעילות ציבורית והתנדבותית בשוהם: סגן ראש מועצה במשך 8 שנים וחבר מועצה מזה 21 שנים, מהם 17 שנים בהתנדבות. יו”ר החברה הכלכלית בפועל, ממונה על מחלקת הספורט, יו”ר ועדה להנחה במסים, יו”ר ועדת מלגות, יו”ר ועדת מכרזים, מחזיק תיק איכות הסביבה, מחזיק תיק הביטחון ,מחזיק תיק התחזוקה, ויו”ר ועדת ביקורת באופוזיציה.

מה מניע אותך להתמודד לבחירות בשוהם?

תחושת השליחות והמחויבות לתרום לקהילה ולישוב שהנני שותף משמעותי בהקמתו.

שוהם נמצאת כיום על פרשת דרכים משמעותית ביותר. התנהלות מועצת שוהם באשר לבניית שכונת כ”א מאיימת על הציביון של שוהם. אני בטוח שתושבי שוהם אינם מודעים לשינוי המצופה ואני סבור שבימים שכאלה נדרשת מנהיגות מנוסה, שיש לה היכרות והשפעה במשרדי הממשלה – אחרת אנו עשויים להתעורר בוקר אחד אל קטסטרופה.

השינוי הוא אינו משחק ילדים ואני סבור שיש חוסר אחריות בכל ההתנהלות באשר אליו – אני מרגיש שהדבר אינו מחלחל לתודעה.

אני מתנדב במועצת שוהם וחבר מועצה 21 שנים, בשנים הראשונות סייעתי בקליטתם של תושבים חדשים, שימשתי אוזן קשבת לצרכיהם בתהליכי ההשתלבות כשנכנסו לקהילה חדשה, בהמשך הובלתי מאבקים ציבוריים במוסדות בירוקרטיים ובהחלטות מנהלתיות של הרשות, הקמתי ויסדתי את תחום הספורט בישוב, במסגרת תוכנית האב שהכנתי השתתפו בני נוער בכל ענפי ספורט התחרותיים והעממיים, הקמתי את מחלקת הספורט לילדים ונוער בשוהם וייסדתי את הליגה לכדורגל בשוהם. תחום נוסף שייסדתי הוא תחום איכות הסביבה בו תוכנית האב שלי זיכתה את שוהם בפרס היוקרתי חמישה כוכבי יופי משך 5 שנים רצופות וכן בפרס “כוכב הזהב” מטעם המועצה לארץ ישראל יפה.

כיום, יחד עם חברתי דפנה רבינוביץ, נפעל לשיפור מערכת החינוך, להחזרתה לראש דירוג מערכות החינוך בארץ, נפעל לשיפור ולשדרוג תשתיות התחבורה בישוב ובכבישים המובילים אליו, ונפעל כאמור לקליטה המורכבת של שכונה כ”א (הדרים) בצורה מושכלת, כל זאת בשיתוף פעולה הדוק עם שרי הממשלה השונים לקבלת סיוע הכרחי.

 

מה מטרתך העיקרית בפוליטיקה?

מטרתי להיטיב את חיי התושבים בשוהם בתחומי החינוך, התחבורה, והביטחון האישי תוך שמירה על תחושת הקהילה והשייכות המאפיינת את שוהם.  

מה יתרונך היחסי על פני מועמדים אחרים המתמודדים על תפקיד ראשות המועצה?

אני לא אוהב את השאלה כיוון שלא מדובר ביתרון. מדובר בידע, בניסיון, בהבנה, ברגישות אנושית. אני חושב שאם תכונות אלה ייבחנו ויבדקו אני אהיה ראש המועצה ללא כל תחרות.

ניסיוני רב השנים בשירות הציבורי ויכולתי לפתוח חסמים בירוקרטיים במוסדות השלטון המרכזי יהיו לערך רב במימוש צרכי הישוב שכידוע עומד בפני אתגרים מהותיים ובהם גידול משמעותי של האוכלוסיה בכ – 30%  תוך שנתיים לאור הקמת שכונת כא’ בכניסה הדרומית לישוב.

אני בא לתפקיד שהוא היעד והמטרה בעיניי, לא תחנת ביניים. אני קשוב ופתוח לכל תושב באשר הוא, ואמשיך לעשות כל שביכולתי לשרת את הציבור בנאמנות, מקצועיות, יושר, הגינות ותמיד אצביע לגופו של עניין כפי שעשיתי בכל שנות שירותי הציבורי.

מה יגרום לך נחת בפוליטיקה ומה יכעיס אותך?

שיתוף פעולה חוצה מחנות ויריבויות. דיון ועשייה לגופו של עניין מנותק משיקולים פוליטיים צרים לטובת הישוב שעומד בפני אתגרים לא פשוטים. כך נהגתי בעבר בעת שכיהנתי כחבר אופזיציה בין היתר כאשר פעלתי לקבלת אישור משרד הפנים להפחתת הארנונה בשוהם ולקבלת תקציבים.

הדבר שמכעיס אותי יותר מכל הוא חוסר ניקיון כפיים, הצבעה שאיננה לגופו של עניין.

מה עמדתך לגבי מינויים פוליטיים?

המשרה הציבורית שייכת לציבור ולא לפוליטיקאי כזה או אחר ואנשיו. הבחינה הנדרשת הינה בחינה עניינית של כישורי המועמד והתאמתו לתפקיד הנדרש.

האם תמנה סגן בשכר?

תוך שנתיים שוהם עומדת להיות עיר עם 30,000 תושבים. בשנתיים הקרובות ידרשו מאמצים, משאבים, וכוחות רבים כדי להיערך לשינוי.

ברקע של כל אלה, ההצהרות להעדר מינוי סגן בשכר נשמעות קוסמות מאוד אך האתגרים מסביבנו הולכים וגדלים. יש לבחון את הנושא לגופו. האם טובת הישוב מחייבת גורם נוסף שיטול על עצמו פרוייקטים? האם על ידי כך נוכל להגשים את תוכניות הישוב טוב יותר ונכון יותר? התשובה מורכבת ושווה דיון והתייחסות ענייניית בבוא היום.

תחבורה ציבורית, רכבת האם תוכל לקדם את הנושא?

התחלתי לעסוק בנושא הרבה לפני הבחירות וכבר לפני יותר משנה נפגשנו אני האופוזיציונר וראש המועצה עם שר התחבורה והצגנו בפניו את הצרכים הדחופים של שוהם.  במהלך חודש יולי 2018 נפגשתי בשנית יחד עם אשר פהאן סגן ראש המועצה, דפנה רבינוביץ שותפתי, שי אברהמי, מנכ”ל המועצה לשעבר ותושב הישוב  עם שר התחבורה מר ישראל כץ ואנשי המקצוע הבכירים במשרד התחבורה. בעקבות הפגישה קיבלנו התחייבות ללו”ז מפורט להרחבת תשתיות הכבישים סביב שוהם, הקמת מחלף כביש 6 בגבעת כח, הקמת תחנת רכבת שוהם-חבל מודיעין ליד האיירפורט סיטי ועוד. בעקבות פנייתי לשר, הצלחתנו להביא להקדמת מימושם של פרויקט הרחבת כבישי 444 ו-453 לסוף שנה זו וביצוע מחלף צומת אל על ב- 2022. בנוסף העלינו דרישות להוספת תדירויות ויעדים לקוי האוטובוסים וקיבלנו אישור להפעלת שאטל חינמי הנדרש כל כך בישוב.

כראש מועצה אוכל לוודא עמידת משרד התחבורה במימוש כל הפרויקטים הרבים הנחוצים סביב שוהם.

שוהם עיר, כןלאמדוע?                                                                                      

אני מאמין כי הייחוד של שוהם הוא בהיותה ישוב עם אופי קהילתי וחשוב מאוד לטפח תפיסה וחיים קהילתיים.  לצערי, עם 30,000 תושבים עוד שנתיים זה ממש לא חשוב איך נקרא לעצמנו, אנחנו יכולים לכנות את עצמנו כפר אבל בכל מדד אנחנו ניחשב ונתנהג כמו עיר.

בשכונה כ”א נבנות עוד כ-1,600 דירות בבנייה רוויה על חשבון הריאה הירוקה בכניסה הדרומית לישוב. צריך להתעורר, לחשוב בגדול, רחב ומהר. המועצה לא ערוכה לכך. הבור התקציבי מוערך בכ-20-25 מיליון ₪ בשנה! אין בישוב את התשתיות הראויות לצורכי התושבים החדשים. הישוב יכנס לסחרור תקציבי וחברתי ושוהם לא תהיה יותר הישוב הקהילתי והחם שבנינו במשך השנים וזה עוד לפני שדיברנו על תוספת של מעל לכ-3,000 כלי רכב בישוב. צריך היערכות בסדר גודל ותחומים שונים ורחבים מאלה שהמועצה מתנהלת בהם כיום. בימים הקרובים אעדכן על תוכנותיי בנושא, הכוללות פגישות עם שרי ממשלה, כדי לגייס אותם ליישום התוכנית של סיעת ‘שוהם עושים עם הלב’ הכוללת שינוי קצב בניה ואכלוס השכונה וקבלת סיוע תקציבי ממשלתי.

בית עלמין עתיד לקום על שטח של 920 דונם, ולשרת 11 ישובים ברחבי גוש דן, מה דעתך בנושא?

זו החלטת ממשלה ישנה שאמנם מימושה מתעכב, אך יקשה לשנותה. קשה גם להעריך את השפעתה על שוהם. צריך לזכור שהמיקום של בית העלמין ליד צומת גבעת כח, מרוחק יחסית מהישוב. אני מוטרד

הרבה יותר מהבינוי והגידול העצום בפעילות בסיס בית נבאללה הצמוד לישוב. שוב, המועצה נרדמה בשמירה עלינו ועכשיו נתקשה להחזיר את הסוסים לאורווה. זה מטרד הרבה יותר גדול תחבורתית וביטחונית, שצריך לפעול למזעור נזקיו.

קרבה לחלונות הגבוהים בכנסת מסייעת לעיתים לקדם את צורכי הישוב, מה דעתך ? והאם יש לך קשרים בין חכים בממשלת ישראל?

קשר עם השלטון המרכזי הינו הכרחי כדי לנהל את הישוב, לקבל משאבים, לשנות החלטות ובעיקר לשפר את חיי התושב. אני המועמד היחיד שהוכיח שיש לו את היכולת לפתוח חסמים בירוקרטיים במוסדות ממשלתיים ויכולת גיוס ורתימת משרדי הממשלה למען צורכי הישוב והתושבים.

האם אתה מזוהה פוליטית עם אחת המפלגות בכנסת?

כן. אבל זה ממש לא רלבנטי בבחירות המוניציפליות. אני חבר מפלגת הליכוד ושותפתי, מס’ 2 ברשימת לב, דפנה רבינוביץ הינה חברת ועידת מפלגת העבודה. כולנו מאוחדים בעשייה למען  שוהם.

במה אתה גאה במיוחד?

בישוב שלנו, שהנני שותף משמעותי בהקמתו ובנייתו, במשפחה שהקמתי ובהצלחת ילדיי, אני גאה שהצלחתי לסייע למאות משפחות ואנשים בישוב ובחברים הרבים שהכרתי במהלך שנות עשייתי הציבורית. בנוסף, אני גאה בתושבים האיכותיים בשוהם וביכולתי להישאר נאמן לעצמי ולעקרונותיי.

מה החזון שלך לישוב וכיצד אתה רואה את הישוב בתום 5 שנות כהונה?

אני רואה בשירות לתושב ערך עליון ומאמין כי שיח עם התושבים הוא המפתח לאיכות חיים טובה בישוב. המועצה בראשותי תעניק רמת שרות גבוהה ביותר, עם שירותים נגישים, מקצועיים ובעיקר תונהג ביושרה, שקיפות ואחריות.

בתום 5 שנות כהונתי שוהם תהפוך לבירת החינוך בישראל, לא נוותר על אף ילד בישוב. אפעל  להקטנת יוקר המחיה הגבוה בשוהם (ארנונה, בריכה, חוגים), אטפל בנושא התחבורה המורכב ונבנה תשתיות מותאמות לקליטת שכונה כ”א.

 

משפחה מקור הגאווה, השמחה והכח בחיי.

הופעה חיצונית אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו.

יהדות בית.

שחיתות שילטונית לבער, לבער , לבער.

עבודה קשה דרך חיים.

אומץ ללכת בדרכך ובאמונתך גם במחיר אישי.

דיסקרטיות כבוד למי שנתן בך אמון.

כסף רק אמצעי; לא המטרה בחיים.

פחד אמונה גוברת על כל פחד.

ספר  התנ”ך.

מוסיקה אוהב מאוד. בעיקר מוסיקה  ישראלית.

עתיד שוהם ישוב מוביל, איכותי ומודל לחיקוי.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: