יום שבת, 23 בפברואר 2019, י"ח אדר א' ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

בחירות 2018 בשוהם

בחירות בשוהם 2018 , בחירות לראשות המועצה שוהם וחבל מודיעין

מתכוננים לבחירות 2018, מי אתה מנו (עמנואל) יעקב?

ראיון ספונטני עם עמנואל יעקב

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

נירה נחום

חודש לפני הגשת הרשימות הסופויות לבחירות 2018 נראה כי תמונת המועמדים לראשות המועצה מתחילה להתבהר, אחד השמות החדשים לראשות המועצה הוא, מנו (עמנואל) יעקב.

מנו (עמנואל) יעקב, בן 69,  תושב שוהם מזה 4 שנים נשוי ואב ל-4 ילדים, מבין ילדיו רק בתו ומשפחתה גרה בישוב, במשך שנים רבות עבד בתפקידים ציבוריים, תת גונדר (בדימוס) בשירות בתי הסוהר, ומ”מ ראש עריית אריאל, ולאחר מכן בחברת פרטית לייעוץ בתחומי משאבי אנוש-שיקום האסיר.  
לאורך השנים עסק בפעילות ציבורית, כחבר מועצת העיר אריאל וחבר הנאמנים באוניברסיטת אריאל. מנו פעל בפעילות התנדבותית כדירקטור בארגון נכי צה”ל, סגן מפקד כוחות חילוץ והצלה יו”ש, וחבר עמותת “כומתות ירוקות”.

מה הזכרון הכי מרגש שיש לך מימי ההתנדבות שלך?
את מאתגרת אותי לצמצם עשייה של עשרות שנים לתשובה קצרה, אציין שתי חוויות מעולמות תוכן שונים. אני נפגעתי בצידון במסגרת פעילות צבאית בלבנון והוכרתי כנכה צה”ל ומאז בעקבות עבודה קשה ותמיכת המשפחה השתקמתי לחלוטין.
עם שחרורי הצטרפתי בהתנדבות לארגון נכי צה”ל והייתי בצוות ההקמה של בית הלוחם. מאד רגש אותי לפעול למען נכי צה”ל היקרים מפז. מה שלא היה בתקופתי שיהיה להם. 
התרגשות אחרת לחלוטין הייתה כאשר הגעתי לאריאל עם משפחתי לגור בקרוון קטן ולאחר שנות עשייה לראות עיר בתפארתה. מה תהיה החוויה הבאה שלי? שאצליח לשמור על צעירי שהם שלא יעזבו ונצליח בכוחות משותפים לשאוב זוגות צעירים לשהם. זה יעשה רק בכוחות משותפים.

מה מניע אותך להתמודד לבחירות בשוהם?
ראש המועצה היוצא גיל ליבנה מסיים תקופה. שוהם נולדה צמחה ובגרה ובנקודה זו בחר גיל לסיים את השירות שלו לטובת קהילת שוהם ועל כך אני ולבטח גם תושבי הישוב מודים לו. אני אקח מגיל את מוט השליחים ונרוץ במעלה ההר לכבוש עוד פסגות לשהם. זה מניע אותי. פסגות לשהם.

מה מטרתך העיקרית בפוליטקה?
פוליטיקה היא כלי ולא מטרה. פוליטיקה היא אמצעי. המטרה שלי היא להעמיד את כל ארגז הכלים שלי לטובת תושבי שוהם בכל הנושאים: חינוך, חיזוק הצעירים, בינוי, פיתוח, תרבות ורווחה. הדלת שלי תהיה פתוחה לכל תושב לכל שאלה כי בהתאם לתפיסתי גם ראש המועצה יכול לקבל עצה טובה מכל תושב. לעשות, לעשות ולעשות כדי לשפר לשפר ולשפר לטובת התושבים ודור העתיד.

מה יתרונך היחסי על פני מועמדים אחרים המתמודדים על תפקיד ראשות המועצה?
אני מעדיף שתושבי שהם שרבים מהם כבר פגשתי בחוגי בית ופגישות אישות, מתוכם צעירים רבים ואפילו בני נוער,  הם שיענו לך על השאלה. אבל אם את ממש מכריחה אותי אענה ובקצרה: עשייה, ניסיון ו”ארגז כלים” חדש לטובת שהם שלא היה קיים במועצה ב-15 שנים האחרונות כאשר פעלו כל המועמדים הנוכחיים.

מה יגרום לך נחת בפוליטקה ומה יכעיס אותך?
נחת בפוליטקה תהיה לי כאשר אני אראה שהתכניות שיש לי כבר לטובת שהם בנושאי חינוך, צעירים ועוד נושאים, יגיעו לכלל מעשה. שיתוף פעולה בין כל הגורמים לטובת שהם ללא קשר להשתייכות הפוליטית. מה יכעיס אותי? רוע. חוסר כנות. ראיית הפוליטיקה כמטרה ולא כאמצעי. אני וחברי משרתי ציבור וכל מי שיפריע לי בכך מאד יכעיס אותי.

מה עמדתך לגבי מינויים פוליטיים?
מנויים בשרות הציבורי יהיו אך ורק בהתאם לכללי מנהל תקין. בנושאים הללו אני מאד נוקשה. פשוט סרגל. גם בשלטון המרכזי יש מקום למינויים פוליטיים ובלבד שהם מתאימים וראויים למשרתם. אני לא חושב שהשלטון המקומי שונה מהשלטון המרכזי לעניין זה. בכל מקרה בכל שאלת המינויים מה שיבדק הוא התאמה והכשירות של העובדת או העובד למשרה הנתונה.  

האם תמנה סגן בשכר?
אני לא רואה צורך לשנות את הנוהג הקיים בשהם. אני לא רואה שינוי בתמונת האתגרים ביישוב המצרכים שינוי בתמונת איוש הסגנים.  
אני גם לא רואה צורך באיוש מועצה דתית ומינוי מזכיר ויו”ר, הרבנות ולשכת הרב מבצעים את המשימות הללו בהצלחה רבה.

תחבורה ציבורית, רכבת האם תוכל לקדם את הנושא?
זה אחד הנושאים המרכזיים בתוכנית “מאה הימים” שלי. אני מתפלא על  המועמדים שמשחזרים גם כיום את המצע שלהם מהבחירות הקודמות סביב כלל הנושאים האסטרטגיים ובהם תחבורה. איפה הם היו חמש שנים? בכול אופן כדי לגבש את תפיסת היישוב אפגש עם מגזרים שונים העושים שימוש בתחבורה ציבורית לסוגייה. נקיים סקר צרכים מעודכן ומיד לאחריו נפעל מול הרשויות הרלוונטיות. ככלל אני מתכוון להקדיש חלק לא מבוטל מזמני לקידום נושאי שהם בין מקבלי ההחלטות בשלטון המרכזי. קולה של שהם צריך להשמע יותר בסדר היום הציבורי במדינת ישראל.

בית עלמין עתיד לקום על שטח של 920 דונם, ולשרת 11 ישובים ברחבי גוש דן, מה דעתך בנושא?
לא יהיה רציני מצדי להתייחס לסוגייה הזאת עוד בטרם למדתי את הנושא לעומקו וראיתי את התכניות המפורטות. אגיד בכלליות כי סוגיית הקבורה ככלל והקבורה הרוויה מאד קריטית בשנים הבאות. יש מצוקת קרקעות והנושא צריך להגיע לכלל פתרון בשיתוף השלטון המרכזי. זו סוגייה תכנונית בעלת היבטים הלכתיים.

קרבה לחלונות הגבוהים בכנסת מסייעת לעיתים לקדם את צורכי הישוב, מה דעתך?
ראש רשות צריך לעשות הכול לטובת היושב שבראשו הוא עומד ובכלל זה לצאת ולבוא בין שרי הממשלה ומשרדי הממשלה וועדות הכנסת. ראש רשות טוב הוא כזה שאם סוגרים לו את החלון הוא נכנס דרך הדלת  ואם סוגרים לו את הדלת הוא נכנס דרך חור המנעול. אני כזה, אני רק עובד על הדיאטה כדי שאוכל בקלות להכנס דרך חור המנעול.

והאם יש לך קשרים בין חכי”ם בממשלת ישראל?
על זה נאמר סייג לחכמה שתיקה. רק ארמוז שאחרי כעשר שנים בתפקיד מ”מ ראש עיר וביתר פעילותי הציבורית צברתי מנפת קשרי עבודה שכולה תהיה בקרוב לטובת שהם.

האם אתה מזוהה פוליטת עם אחת המפלגות בכנסת?
אני לא מזוהה פוליטית. לא עוסק בפוליטיקה לשם פוליטיקה. אני עוסק בפוליטיקה לשם שהם. תפקיד ראש המועצה בשהם עבורי הוא לא מקפצה לשום תפקיד אחר. אין לי ספק שאני אצליח בעזרת בכירי עובדי המועצה להמשיך ולהראות לכל נבחרי הציבור מכל קצות הקשת הפוליטית את שהם כפנינה שכל השקעה בה היא השקעה כדאית.

במה אתה גאה במיוחד?
אני גאה בגאווה המקומית. אני גאה בחיבור בין התושבים: מבוגרים וצעירים, דתיים וחילונים, חדשים וותיקים. אני גאה ברעייתי ומשפחתי שיכולים היו להכיל כל השנים את פעילותי הציבורית למען עם ישראל. זה לא מובן וזה לא פשוט בכלל. הרבה לא הייתי בבית, אבל הם כולם הבינו שזה למען החברה בישראל. אם אני יכול לומר גם כאן תודה לאשתי על כל השנים שהבינה ותמכה - אז אומר תודה. כאן המקום לומר שלולא תמיכתה לא הייתי יוצא למסע החשוב הזה - ראשות המועצה בשהם.

בעבר הורשעת בעברה, ע”פ המידע  בקשת מאסירים לכתוב לך עבודות אקדמאיות במה מדובר ומה תגובתך?
עוד לא התחלנו את מערכת הבחירות ואני כבר כנראה כל כך מאיים על מאן דהוא שיש מי המבקש למחזור אטריות קרות. אז לאותם גורמים עלומים אני מבקש לומר תודה על המחמאה. לא ידיעתי ששלושה שבועות קמפיין שלי ירעידו, לכאורה, את אלו היושבים על כסאם בשהם שנים רבות ואת אלו המחפשים את כסאם בחזרה.

לגופו של עניין אומר - מדובר בפרשייה לפני יותר מעשרים שנה שנסגרה לחלוטין. אחרי הפרשייה כיהנתי כרמ”ט שירות בתי הסוהר, חבר חבר הנאמנים של אוניברסיטת אריאל  ומ”מ ראש עריית אריאל. האחרון שהעלה זאת פומבית ופגע בשמי הטוב שילם לי 100 אלף ש”ח פיצוי בגין פגיעה בי. אין לי ספק לאף אחד כאן בשהם אין כסף מיותר . ואם למישהו יש, אני אשמח, כראש מועצה להקים עמו קרן סיוע לסטודנטים. אפשר לחזור לדבר על מה שחשוב באמת??
מה החזון שלך לישוב וכיצד אתה רואה את הישוב בתום 5 שנות כהונה?
בשונה משאלתך הקודמת זו שאלה חשובה. שהם היא פנינת חמד. יישוב שב- 25 שנה נולד והתפתח והגיע כמעט לטופ במערך השלטון המקומי בישראל. תושבים רבים בשהם וגם אני מזהים תחילת ירידה במדדים שונים של שביעות רצון. מעל לכל החינוך מעסיק רבים. מעבר לכל הידוע והמוכר: יש בשהם קהילה של כ150  משפחות חילוניות ודתיות שהקימה בשילוב המועצה מסלול חינוכי. מסלול קשת. משפחות רבות עברו לשהם בגלל המסלול הזה. המסלול רוצה להתפתח. מדוע שלא נאפשר לו? מדוע שלא יקבל המסלול סמל מוסד? יש מי שיגיד שאלו “צרות טובות”, אבל גם בזה צריך לטפל. אני אפנה משאבים לטובת החינוך הדתי ביישוב. הדור הצעיר זה העתיד של כולנו. זו משימה מורכבת באופן כללי ולבטח מול הקהילה הדתית המקומית.
צריך להקשיב יותר לצעירי הישוב שהשתחררו מהצבא, מה יגרום להם להשאר בישוב. אולי מתחם השכרת יחידות דיור לצעירים? גם את ההקשבה לדור הבוגרים נכון להעצים. השכלה גבוהה כאן בשהם? הרחבת הצע תרבות הפנאי? אומר באופן כללי כי תוכנית העבודה שלי תהיה שקופה לכלל הציבור עם אומדנים ואבני דרך. אני לא אצטרך לומר אם הצלחתי או חס וחלילה נכשלתי. הציבור יוכל לראות זאת לכל אורך הדרך. אגיד למי שתהה לרגע שזולת הצלחה אין חלופה אחרת
מבחינתי.

 

 

 

שאלון ספונטני:
משפחה – חמצן, הכוח המניע.
הופעה חיצונית – יש מה לשפר
יהדות  - “אוהב עמו ישראל”
שחיתות שילטונית – לבער את הנגע.
אפס הבנה.
עבודה קשה – לא מכיר משהו אחר.
אומץ – לזכרם של חיילי שנפלו בקרבות.
דיסקרטיות – מפתח חשוב לאיש ציבור
כסף – אמצעי קיומי
פחד – שיקרה משהו לאהוביי
ספר –  תנ”ך. ספר הספרים. שיש בו הכול.
מוסיקה – טודו בום. אני צוחק... שומע כדי להרגע.
עתיד - אהבה אחווה שלום ורעות.
כאן בשהם ובכלל.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: