יום שבת, 04 ביולי 2020, י"ב תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

קבלה, דת ופרשת השבוע בשוהם

קבלה בשוהם, הרב לייטמן, הרב סתיו, הרב גרינבר, דבר תורה, פרשת שבוע

המשבר ועונשו: טראמפ מאיץ באירופה להתאחד

למעשה נשיא ארה"ב עומד בדרכם של שחקנים גדולים ומונע מהם להעמיק את אי-היציבות הגלובלית בכסות מזויפת של אחדות עולמית, ולנשל את הציבור מכספיו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב ד"ר מיכאל לייטמן

המשבר ועונשו: טראמפ מאיץ באירופה להתאחד

הרב ד"ר מיכאל לייטמן

טראמפ הוא מלאך שנשלח לאנושות. הוא מייצג עמדה מנוגדת לגישה שמכתיבה את הסדר הפוליטי והכלכלי בעולם. גישתו העסקית, הבריאה והמבוררת של טראמפ מקבעת יחסי תן-קח רציונליים: כעת, כל מדינה מבינה בקלות מה מגיע לה לקבל ומה עליה לתת בתמורה.

למעשה נשיא ארה"ב עומד בדרכם של שחקנים גדולים ומונע מהם להעמיק את אי-היציבות הגלובלית בכסות מזויפת של אחדות עולמית, ולנשל את הציבור מכספיו. מהלכיו פורמים קשרים בינלאומיים ומונעים מהם להתחזק – וזו מתוך שאיפה טבעית לשמר את היתרון התחרותי של ארה"ב. פוטין, בניגוד למנהיגי אירופה, הוא שותף לא רע למהלכים שמוביל טראמפ; ואירופה, בניגוד ליתר היבשות, היא התחנה הראשונה לשינוי.

גלי המהגרים והאסלאמיזציה באירופה, הברקזיט, האבטלה ואובדן הביטחון האישי מאיימים לפרק את אירופה מבפנים. למרבה הצער, המשבר הכלכלי והסכסוכים החברתיים מובילים בדרך כלל למאבקים ולמלחמות קשות, כפי שההיסטוריה הוכיחה.

עלינו להפנים כי הציוויליזציה האירופית המתפוררת לנגד עינינו היא תהליך מחויב המציאות, והעולם שרוי במשבר עמוק יותר ממה שגלוי לעין. תם עידן הקפיטליזם הגס אשר מושתת על הטבע האגואיסטי הנצלני. אמנם יש באנושות שפע של משאבים ויכולות לספק מעבר לקיום ההכרחי של כל אדם עלי-אדמות, אבל בפועל חסרה התקשרות בריאה. השאלה הקשה שצריכה להעסיק את מנהיגי אירופה ודורשת פתרון מיידי היא, איך נטפל במיליוני בני האדם חסרי המעש והמובטלים, שמיום ליום מתאגדים בקבוצות ניאו-נאציות או במשטרים דיקטטוריים? איך נמנע מאירופה להפוך למחנה ריכוז גדול?

אינני תולה תקווה באידיאולוגיות הסוציאל-דמוקרטיות. כפי שראינו בעבר, דווקא יפי הנפש "הזכים" לכאורה, אלה שעד כה הגדירו עצמם כליברליים, עלולים לאבד את צביונם האנושי ולהפוך אכזריים מאין כמותם. עוד בשנת 1942 כתב "בעל הסולם" ב"כתבי הדור האחרון", כי "העולם בטעות מחשיבים את הנאציזם לתולדת גרמניה בלבד, אבל הוא תולדה של הדמוקרטיה... שגם הדמוקרטים מוכרחים לכפור בדת, בנימוס ובמשפט השלום, ובזה כל האומות שוות".

לכן אין מנוס מיצירת קשרים אנושיים מתוקנים בין בני אדם. והפתרון הוא תוכנית לאומית-חברתית-חינוכית לאחדות אירופה השסועה. תוכנית רב-שלבית, יסודית ואמפירית, שתרחיק לכת ואף תנסה לגבש חקיקה, שתציע את עקרונות החיבור כיסוד להבראת החברה האירופית.

המוצר הוא אחדות. האחדות היא המבנה היסודי ביותר בטבע. הטבע שואף לאיזון, לשוויון ולשלמות, ומכיוון שבני האדם הם חלק מהמעגל של הטבע, גם עלינו חלה החובה לפעול בשוויון ובהתחשבות הדדית. ההבדל היחיד הוא שבמקרה שלנו עלינו לעשות זאת באופן מודע בעזרת תהליך חינוכי. אם תושבי אירופה יבנו ביניהם קשרים הדדים שיתאימו לחיים בעולם הגלובלי שמתגלה לנו היום, ללא ספק יעוררו את כוח החיבור החיובי הטמון ביניהם, וכך יזכו להבנה ולהרגשה שיסייעו להם להחליט נכון ולהצליח בכל דרכם. כמו שכותב "בעל הסולם" במאמר "החירות": "האחדות החברתית עשויה להיות מקור לכל אושר והצלחה".

הרב ד"ר מיכאל לייטמן מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב HOT ובאתר "קבלה לעם" kab.co.il .

כדי להתרשם ממפגש מבוא בחכמת הקבלה, צרו קשר: 1-700-509-209 או במייל info@kab.co.il

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: