יום שני, 21 בינואר 2019, ט"ו שבט ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

קבלה, דת ופרשת השבוע בשוהם

קבלה בשוהם,הרב לייטמן,הרב סתיו,דבר תורה,פרשת שבוע

מה בין הקבלה לאסלאם?

היה זה בוקר טיפוסי בלונדון. עננים אפורים כבדים, טפטוף קל ואווירה סגרירית למדי. רק נחתנו וכבר עלינו על מיניבוס שחיכה לנו – משלחת ישראלית שהגיעה במיוחד כדי להיפגש עם החכם הסוּפי, ג'וואד נורבקש. בתוך פחות משעה הנוף התחלף: המרכזים העירוניים הסבוכים התחלפו באידיליה כפרית ציורית.

פורסם בתאריך:


הרב ד"ר מיכאל לייטמן

צילום: טים נוקס

 

הגענו לבית קרקע מוקף צמחייה רבה, מבנה עתיק שהטבע עוטף אותו בפראות. הדלת נפתחה, ובנו של החכם הסופי, ד"ר אלירז נורבקש, קיבל אותנו בחום. הוא סיפר כי הם יוצאי איראן, פליטים שברחו מן היד הקשה של המשטר המקומי שרדף אותם באכזריות בשל דתם הייחודית. הבן הוביל אותנו אל חדרו של אביו, איש קשיש, שנראה כמו שייח'.

אל החדר נכנס בהרכנת ראש גבר, נושא עימו מגש מתכת עליו קומקום תה וספלים מעוטרים. שמו היה ג'ון, בחור בריטי שבחר לאמץ לעצמו אורח חיים אחר, ולהיות חסיד נאמן של מורו. לאחר מזיגת התה, הוא זחל על ברכיו וישב כפוף בקצה המיטה, ליד אדונו.

"איך רוכשים את הדרגה הרוחנית הגבוהה שהשגת?" שאלתי את הסופי נורבקש. "כדי להיות תלמיד שלי, עליך לשהות במחיצתי", ענה. "עליך לשרת אותי, לחיות כאן לצדי, ופשוט לאהוב אותי. רק כך תזכה להשראה מאותה הרוח שפועמת בי". ג'ון היה הדוגמה החיה לסוג המסירות עליה דיבר הסופי.

בעבר נפגשתי עם סופים רבים, בהולנד ובארצות הברית, ותמיד מצאתי שיש בינינו הרבה מן המשותף, בפרט קונצנזוס על הרעיון המרכזי של חכמת הקבלה: ששינוי העולם דורש את איחוד הלבבות שלנו. זרם ה"סופים" הוא מעין "חכמת הקבלה" של האיסלאם. המסר הפנימי דומה מאוד, השפה משותפת, אבל הטכניקה שונה.

כדי להבין לעומק את הדומה והשונה בין שתי השיטות, צריך לשוב אל האב המשותף שלנו, אברהם. הוא הראשון שהניח יסוד לאמונות ולדתות המזרח הרחוק כפי שהן התקיימו אז, וכפי שחלקן מקיימות עד היום. "בני קדם חכמים היו, וירושת החכמה הזו ירשו מאברהם שנתן לבני הפילגשים, כמו שכתוב: 'ולבני הפילגשים אשר לאברהם, נתן אברהם מתנות'" (ספר הזוהר, פרשת וירא, פ"ח). ה"מתנות" שאברהם העביר לילדיו הן הידע הרוחני שהשיג – אותה חכמת הקבלה, רק בגובה שבו הם יכלו להבין ולתפוס אותה.

מאז, הסופים, כמו המקובלים, קוראים לאיחוד עם הבורא עד לאהבה ללא גבולות, שואפים שהעיקרון הזה יהיה יסוד משותף לאנושות כולה. אבל ההבדל המהותי בין השניים נעוץ בשורש נשמתם הרוחנית, ברמת התפתחות שונה של טבע האדם. לסופים טבע אגואיסטי מדרגה נמוכה יותר, בשונה מהיהודים שהגיעו לדרגת התפתחות מקסימלית של האגואיזם. ביהודים שהגיעו לבשלות ולהכרה עמוקה במצבם, מורגשת בושה עצומה. לכן גם הדרך לתיקון שונה: כדי לחוש שלמות רוחנית, על היהודים להתעלות מעל הטבע האגואיסטי השלילי, בעזרת כוח חיובי המכונה "המאור המחזיר למוטב", כוח מיוחד שמתעורר בזמן לימוד חכמת הקבלה. ואילו לסופים, די לחיות באותם רצונות וכוונות שמוטבעים בהם כדי לחוש התפעלות רגשית. הם אינם מחויבים להתעלות מעל האגו, אלא רק לבטל אותו ובכך להרגיש את כוח ההרמוניה שבטבע.

בין המאמינים הסופים לבין חכמי הקבלה משותפת הרדיפה והדחייה מצד החוגים הדתיים סביבם. המקובלים האותנטיים מוקעים מפלגים מסוימים ביהדות עוד מיום שחרב בית המקדש השני עקב שנאת חינם, ואילו הסופים נרדפים על ידי האיסלאם הקיצוני.

ולמרות הכול, על הגישה הלבבית שקוראת לחבק את העולם בזרועות פתוחות, שני הזרמים לא יוותרו לעולם. זאת זהותם ומהותם. הן המקובלים והן הסופים ימשיכו לשים דגש על החיפוש הפנימי אחר העבודה שבלב ועל מימוש הכלל הגדול בתורה: "ואהבת לרעך כמוך", ופחות על מנהגים וסממנים גשמיים.

"בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, מחבר פירוש "הסולם" לספר הזוהר, כותב שכאשר האנושות תגיע למצב המתוקן שלה, "הצורה הדתית של כל האומות" תהיה "ואהבת לרעך כמוך" ("כתבי הדור האחרון"). יתר על כן, הוא מוסיף כי "יכולה כל אומה ללכת בדת ובמסורת שלה, ואין לאחת להתערב בחברתה". בתנועה שלנו, "קבלה לעם", אנו פועלים בכל הכוח כדי לחיות על פי העיקרון הזה. כולי תקווה שיום יבוא – והוא יבוא – כולנו: הסופים, המקובלים וכל בני העולם, נחיה כאיש אחד בלב אחד, ונפעל יחד לעבר מטרת הבריאה: נגיע לאהבת עולם, ודרכה – לאהבת הבורא.

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן, העומד בראש תנועת "קבלה לעם" העולמית, מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב-HOT ובאתר האינטרנט. התנועה מזמינה את כולם לבוא וללמוד את חכמת החיבור המבוססת על כלל היסוד של העם שלנו: "ואהבת לרעך כמוך". לפרטים על מעגלי שיח חווייתיים ברחבי הארץ ועל מסלולי הלימוד חייגו: 1-700-509-209 צרו קשר במייל info@kab.co.il.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: